Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi RowerowyJa z miasteczka Małomice. Mam przejechane 3062.60 kilometrów w tym 814.14 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 13.58 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 1140 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy RowerowyJa.bikestats.pl
Wpisy archiwalne w kategorii

Wycieczki

Dystans całkowity:1254.64 km (w terenie 404.04 km; 32.20%)
Czas w ruchu:64:39
Średnia prędkość:16.61 km/h
Maksymalna prędkość:56.00 km/h
Suma podjazdów:671 m
Suma kalorii:70241 kcal
Liczba aktywności:24
Średnio na aktywność:52.28 km i 3h 24m
Więcej statystyk

Dzień Turystyki z OGNIWEM :)

Niedziela, 24 września 2017 · dodano: 28.09.2017 | Komentarze 2

Dzień Turystyki w Żaganiu
W niedzielę 24 września br. po raz kolejny zaprosiliśmy mieszkańców Żagania oraz gości - miłośników turystyki z okolicznych miejscowości na obchody „Dnia Turystyki w Żaganiu”.
Z tej okazji, a także w przypadającej na ten czas dziewiątej rocznicy powstania Stowarzyszenia TurystycznegoOgniwo przygotowaliśmy propozycję wspólnego, aktywnego spędzenia czasu oraz liczne atrakcje.
Uroczystości rozpoczęły się od wycieczki krajoznawczej, którą poprowadziliprzewodnicy: Stanisław Mikołajczyk oraz Stanisław Byczkowski.
Rowerzyści wyruszyli sprzed Pałacu Książęcego w Żaganiu i przemierzyli wszystkie trzy części parku, poczynając od ogrodu pałacowego, poprzez Bażanciarnię i park górny.
Po pokonaniu trasy o długości 15 km uczestnicy dotarli do Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
Tu odbyły się główne uroczystości obchodów Dnia Turystyki.
Przeprowadzone zostały zawody turystyczno-sprawnościowe, (m. in. slalom rowerowy, rzut dętką do celu, jazda rowerem „na czas”) oraz konkurs krajoznawczy z wiedzy o Żaganiu i powiecie.
W konkursie krajoznawczym pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie Ola Motyka, Kasia Bytniewska i Paulina Grodzka.
Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez Powiat Żagański oraz UM w Żaganiu.
Obchody Dnia Turystyki jak również jubileusz Stowarzyszenia Turystycznego Ogniwo stanowiły doskonałą okazję do podsumowania minionego roku, podziękowań oraz wyróżnień dla osób i instytucji wspierających naszą działalność turystyczną.
Zarząd Stowarzyszenia wyróżnił:
Nadleśniczego mgr. Inż. Waldemara Babiarza z Nadleśnictwa Żagań za pomoc w organizacji obchodów Dnia Ziemi.
Iwonę Paczyńską i Ireneusza Wilka ze Stowarzyszenia „Łęknica się Kręci” za zaangażowanie i pomoc w organizacji wycieczek po Łęknicy i Parku Mużakowskim.
Stanisława Byczkowskiego i Stanisława Mikołajczyka – żagańskich przewodników za odkrywanie ciekawych miejsc oraz oprowadzanie turystów po atrakcyjnych zakątkach Ziemi Żagańskiej.
Za szczególne zaangażowanie w działalność stowarzyszenia wyróżnienia przyznano także członkom Ogniwa: Markowi Buszczakowi, Beacie Szubelak i Jarosławowi Niezgodzkiemu.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy przygotowali dla swoich gości - uczestników obchodów - poczęstunek przy ognisku, który sfinansowany został ze zbiórki publicznej i wpływów z 1 procenta podatków.
W obchodach Dnia Turystyki, mimo nie najlepszej pogody wzięło udział 40 uczestników, członków stowarzyszeń turystycznych Piechur, Ogniwo, PTTKŻagań, PTTK Nowa Sól, uczniowie ze szkół podstawowych i średnich a także turyści niezrzeszeni. którzy przybyli na nasze święto m. in. ze Szprotawy, Bielawy i Wałbrzycha.
Oto kilka fotek z tego dnia (mam ich wiecej, ale nie mogę przesłać z powodu miesięcznego limitu przesyłania) :


Kategoria Wycieczki


Łęknica - Bad Muskau

Sobota, 16 września 2017 · dodano: 21.09.2017 | Komentarze 0

W sobotę 16stego września, wspólnie ze Stowarzyszeniem Turystycznym "OGNIWO" z Żagania wybrałem się po raz trzeci do Łęknicy. Wyjazd jak pozostałe dwa, zaczął się w Żaganiu, gdzie zapakowaliśmy rowery na przyczepkę i dwoma samochodami udaliśmy się do Łęknicy.
Na miejscu czekali na nas przyjaciele z Team'u "Łęknica się kręci" Iwonka, Irek oraz Paweł, którzy w roli przewodników ukazali nam piękno okolicy. Zwiedziliśmy wspólnie Park Mużakowski jak i zamek po stronie niemieckiej.
Po przejechaniu lekko ponad 20km, zapakowaliśmy się spowrotem do samochodów i wróciliśmy do Żagania.
Moje przejechane km różnią się tym, że musiałem dojechać rowerem z Małomic do Żagania i spowrotem co dodało mi lekko ponad 30km!. Zapraszam do obejrzenia filmiku z wycieczki jak i zdjęć :)

 
Oraz fotki:


Kategoria Wycieczki


Lotnisko Żagań-Tomaszowo

Niedziela, 6 sierpnia 2017 · dodano: 21.10.2017 | Komentarze 0

Lotnisko Żagań-Tomaszowo – nieczynne poradzieckie lotnisko wojskowe położone w województwie lubuskim, powiecie żagańskim, gminie Żagań w miejscowości Tomaszowo (obok miasta Żagań). Jest ono częścią kompleksu lotniskowego zaprojektowanego na samowystarczalne miasteczko.
W skład tego kompleksu wchodziły:

  • dwa betonowe pasy startowe wraz z wieżami kontroli lotów
  • schronohangary lotnicze
  • hangary remontowe na samoloty (6 hangarów)
  • garaże na pojazdy oraz inne pomieszczenia magazynowe np. na rakiety
  • budynki pomocnicze związane z obsługą lotniska np służące do naprowadzania samolotów, radarowe itp.
  • budynki sztabowe i szkoleniowe
  • osiedle mieszkaniowe złożone z bloków typu Leningrad, baraków mieszkalnych, poniemieckich budynków mieszkaniowych wraz ze sklepami, przedszkolem, szkołą
  • stacja paliw połączona bocznicą kolejową z Żaganiem.
Obecnie teren lotniska jest zagospodarowywany, ale jego większa część nadal tylko niszczeje. W niektórych hangarach ulokowały się firmy. Część pasa startowego użytkuje WORD Zielona Góra. Budynki mieszkalne szybko zostały zaadoptowane ze względu na dobrą lokalizację (bliskość miasta Żagań) i konkurencyjne ceny. Na pozostałych częściach pasów startowych organizowane są od czasu do czasu różne imprezy takie jak zloty samochodowe (w tym samochodów złomowanych itp.), rajdy, paintball, airsoft i inne.



Kategoria Wycieczki


Dzień Ziemi z Ogniwem 2017

Niedziela, 23 kwietnia 2017 · dodano: 21.10.2017 | Komentarze 0

Dzień Ziemi z Ogniwem

Dla mieszkańców Żagania i powiatu żagańskiego w ramach przypadającego Światowego Dnia Ziemi’2017 przygotowaliśmy ciekawą propozycję wspólnego i aktywnego uczestnictwa w obchodach.
Początek Obchodów Dnia Ziemi z Ogniwem rozpoczniemy przy Pałacu Książęcym w Żaganiu skąd o godz. 1030 wyruszymy na wycieczkę rowerową z przewodnikiem po Peryferiach Żagania.
Następnie na terenie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu odbędzie się dalsza część obchodów Dnia Ziemi’2017.
Zakończenie obchodów zaplanowaliśmy około godziny 1530 drobnym poczęstunkiem przy ognisku oraz wręczeniem zdobytych nagród dla zwycięzców w konkursach.
Program Obchodów Dnia Ziemi z Ogniwem
• Wycieczkę rowerową z przewodnikiem – Okolice Żagania
• Spotkanie z przedstawicielem Nadleśnictwa Żagań
• Akcja Bezpiecznie z Ogniwem – dotycząca znajomości przepisów ruchu drogowego
• Instruktaż Policjanta z Ruchu Drogowego o bezpiecznym poruszania się rowerem.
• Przegląd techniczny rowerów – przygotowanie do sezonu rowerowego.
• Konkursy: ekologiczny oraz turystyczno-sprawnościowe,
• Wręczenie nagród dla zwycięzców w konkursach.
• Zakończenie Obchodów Dnia Ziemi z Ogniwem – około 1530
Dodatkowe informacje związane z uczestnictwem w obchodach Dnia Ziemi z Ogniwem na stronie stowarzyszenia: www.ogniwo.zagan.pl



Kategoria Wycieczki


Wieża Rycerska w Witkowie

Niedziela, 2 kwietnia 2017 · dodano: 21.10.2017 | Komentarze 0


urowana rycerska wieża mieszkalna w lubuskim Witkowie zbudowana została około roku 1400 przez jednego z przedstawicieli rodu von Warnsdorf, przypuszczalnie przez odnotowanego w 1419 Franczke von Warnsdorf zu Wettchindorf. Po 1431 roku rezydowali tam jego synowie: Kaspar, Nickel oraz Stibor, a także Hans von Warnsdorf - od 1452 pan na Gościszowie, natomiast w drugiej połowie XV wieku jedynym właścicielem wsi był już tylko Nickel, a potem jego spadkobiercy. W okresie tym zrealizowano pierwszą dużą przebudowę, obejmującą m.in. zmianę układu okien na piętrze i zawieszenie wykusza na południowo-wschodniej ścianie, pełniącego zapewne funkcję sakralną. Około 1560 roku lub nieco wcześniej obiekt podwyższono o jedno piętro, powierzchnię użytkową zwiększył ponadto dom powstały w oparciu o południowy wycinek owalnego muru obwodowego. W tym czasie wieś należała do rodziny von Schoenach. Po bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela lokalnej gałęzi rodu w 1596 majątek przeszedł na własność Henryka von Dohna i jego następców, którzy przebywali tam do roku 1711, gdy zmarł nie doczekawczy potomka ostatni ze śląskiej dynastii von Dohna - Karol Hannibal. Kolejni właściciele nie mieszkali już w wieży - przenieśli się do wybudowanego nieopodal pałacu, stary gmach zaś wykorzystywano odtąd jako pomieszczenia dla służby. Po roku 1945 wieżę upaństwowiono, co miało dla niej fatalne następstwa, gdyż pozbawiona dostatecznej opieki szybko popadła w ruinę. Zabezpieczono i częściowo odbudowano ją w latach 1978-1984 z przeznaczeniem na siedzibę stacji badawczej Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza.
budowana z kamieni narzutowych i cegły rycerska siedziba miała pierwotnie formę nakrytego czterospadowym dachem dwupiętrowego wieżowego budynku na planie zbliżonym do kwadratu o boku ok. 10,7 metra. W jego skład wchodziła sklepiona kolebkowo piwnica oraz pozbawione murowanych podziałów wewnętrznych, oddzielone stropami dwie kondygnacje, uzupełnione dostawioną w drugiej połowie XVI wieku ceglaną nadbudową. Do wieży prowadziły trzy wejścia: górne, z progiem na wysokości 4,2 metra powyżej obecnego poziomu dziedzińca, oraz dwa dolne - do piwnic i na parter. Przyziemie oświetlały skromne otwory szczelinowe, natomiast piętro - wąskie, wysokie okna wyposażone w ceglane ościeża i półkoliste łęki. Ich układ został potem zmieniony - wykuto nowe, większe otwory okienne, które uzupełniono zachowaną do czasów nam współczesnych renesansową kamieniarką. Na pierwszym piętrze w południowo-wschodniej ścianie umieszczono reprezentacyjny wykusz kapliczny z polichromowaną arkadą przedstawiającą scenę ukrzyżowania Chrystusa. Wieżę otaczała nawodniona fosa, wzmocniona w okresie późniejszym wałem i murem z basztami w kształcie podkowy - w XVI stuleciu przylegający do furty bramnej zachodni fragment muru wyodrębniono, od wewnątrz dostawiając doń parterowy budynek gospodarczy.
ieża zachowała się w stanie kompletnym, choć już bez rozebranych w XIX stuleciu fortyfikacji zewnętrznych, bramy i dostawionej w XVII wieku do północnej elewacji maleńkiej kuchni, po której dzisiaj pozostały tylko blizny w tynku. Pomimo jednoznacznych oznak wskazujących na podejmowane próby ratowania zabytku, jest on mocno zaniedbany i sprawia wrażenie nieco przygnębiające, choć niewątpliwie nie można odmówić mu uroku. Budowla prawdopodobnie stanowi obecnie własność prywatną i nie można jej zwiedzać, a szkoda, gdyż w jej wnętrzach zachowały się unikatowe polichromie o tematyce sakralnej, obrazujące trójosobową scenę pasyjną - Chrystusa na Krzyżu, Madonnę i Jana Ewangelistę, fragment architektury - miasto lub zamek z trębaczem oraz relikty wizerunku św. Jerzego. Dostęp do wieży z zewnątrz nie jest ograniczony.
itków położony jest w woj. lubuskim, ok. 12 km na północ od Szprotawy. Wieża stoi w obrębie dawnego PGR, w południowej części wsi przy drodze na Janowiec - należy kierować się na kopułę wysokiej wieży stojącego nieopodal kościoła, która widoczna jest już z daleka. Samochód parkujemy przy drodze lub na terenie zrujnowanego folwarku. (2008)



Kategoria Wycieczki